Tükk aega tagasi sai tehtud üks eelarve , mille käigus oleks pidanud saama korda vana kaptenimaja vundament ja palkosa alumine rida. Terve suve olime tööle võlgu ja alles sügise hakul tekkis paras vahe, et see töö ette võtta. Töökoht asus merest eemal (nagu ikka meremeestele kombeks) ürgse Vainupea jõeoru kaldal. Kohe pidi suur kala tulema jõkke kudema, kuid vihma ei tulnud ja veetase ei tõusnud. Miis meil siis muud üle jäi kui ainult tööle takka anda ja teha maja alusosa kandvaks. Nädalavehetusel käis uus majaperemees nõukaaegseid juurdeehitusi eemaldamas ja töönädalal hoidseime meie majal silma peal.
Hoone mure oli see, et savitellise tasanduskiht hakkas kohati pulbriks muutuma kapillaarniiskuse mõjul, puudus korralik hüdroisolatsioon ja alumine palk oli juba niiskuskahjustusega. Enne soojustamist ei ole mõtekas jätta sellist olukorda soojustuse taha peitu. Otsus sai tehtud, et telliserivi asendada tasanduskihiga. Vundamenti loodides selgus, et vana vundament on 8cm ühest nurgast vajunud. Saime ka selle asja nüüd korda. Nüüd võib rahulikult alustada soojustamise ja uute põrandatega.
0 Comments
Juba pikemat aega pusime ühe imeilusa maja kallal. See maaliliselt ilusas Vigala jõe käärus olev maja on hädas katuse läbijooksudega ja sellest tingitud mitmete kahjustunud kohtadega.
Kui esialgsel ülevaatusel märkasime , et veranda katus on väga väikese kaldega, isegi poolest katusest kaldega maja palkseina poole, siis hilisema töö käigus tulid välja veel mitu läbijooksu ja vajumise põhjust. Sellist olukorda, et maja muudab vajudes veranda katusekalde vastupidiseks näeme ka meie esmakordselt. Praeguseks hetkeks on vundament tasandatud, hüdroisolatsioon paigaldatud ja ühel osal majast on alumised palgid vahetatud kuni akendeni. Edasi tegeleme veranda taguse seina taastamisega ja läbijooksude peatamisega, et see maja püsiks veel paar inimpõlve. Liiga hästi tehes ei osatud arvestada ajas muutumisega. Aga kõik saab korda ja vead kõrvaldatud. Kui vaid külma tuleks! Saime aluskonstruktsioonide renoveerimiseks väga hästi ehitatud palkmaja kuid suurte alumiste veekahjustustega.
Puudulik vundament ja olematu hüdroisolatsioon olid muutnud alumise palgi olematuks. Taastasime vundamendi, valades peale armeeritud vöö, paigaldaisme korraliku hüdroisolatsioonilindi ja vahetasime kahjustunud aluspalgi. Head mälestused jäid Viljandist. Ikka hea, kui tulemusest on kõigile rõõmu ja silmailu. Eelmisel sügisel lõpetatud projekt sai endale peale talastuse ja katuse koos muude huvitavate lahendustega. Lint sai läbi lõigatud ja klaase kokku löödud. Oli väga tore ja meelejääv lõpupidu.
Tere sõbrad!
Veidi enne jaanuarikuiseid tuiske saime Vigala jõe ääres asuva maja päästetud. Kui algul veel tegelesime kahjustuste tagajärgedega (laetalade kandevõime taastamine, verandataguse seina taastamine, vintskapi tõstmine, vahelagede sulgemine, ristseina ühenduste taastamine välisseinaga) siis kõige lõpus kõrvaldasime ka kahjustuste tekkepõhjused. Hiljem selgus, et neid oli üsna mitu. Kui algul kahtlustasime katuse läbijooksu neelu juurest siis hiljem katusele minnes ilmnesid läbijooksud korstna ümbrustest. Nimelt lagedatel, suurtele tuultele avatud kohtades on horisontaalne vihm see, mille korsten kinni püüab ja mööda külge alla toob. Paigaldasime mõlemale korstnale kraed ja sellega eemaldasime läbijooksu kohad. Verandale sai tehtud ajutine katus ja veetihe ühendus majaseinaga. Verandaehitus jääb juba kevadesse. Omanik oli rahul ja meie samuti. Taaskord sai vana maja endale uue alguse. Maja tõstetud, vundament korrastatud ja tasandatud. Mõnes kohas sai sein aidatud vundamendile ja kogu välisringi aluspalk vahetatud. Tulemusega rahul.
Palk on mõnus - soe, kordumatu, täidab nii kandva elemendi, soojustuse kui ka dekoratiivse elemendi ülesannet ruumis.
Kui veel palgivarasid tihendada, saab sooja ja tuultpidava hoone. Ja kui juba teha, siis miks mitte võimalikult hästi ja nägusalt! Talv on tegus aeg. Paari külmakraadiga jäävad riided kuivaks ja puitu on hea töödelda. Seega, võtsime ette ühe suurema maja tõstmise.
Kuna tellijale tundus ruumikõrgus ja uksekõrgused madalad, siis sai otsustatud tõstmise kasuks. Maja sai tõstetud 20cm ja lisatud alumine puiduring. Uued ajad , uued nägemused, uued kasutusvõimalused maakivikeldrile.
Enam ei ole vajadust hoida suurel hulgal toiduvarusid talve üleelamiseks. Seepärast on leidnud see maakivikelder täiesti uue funktsiooni koduõuel. Keldri paiknemine on reeglina eluhoone lähedal, jalutuskäigu kaugusel, samuti asub ta muude hoonetega samal tasandil või isegi kõrgemal kuiva koha peal. Seepärast tasub mõtelda olemasoleva kasutu ehitise ümberehitamiseks väliköögiks, grillinurgaks, puhkehooneks jne. Vajaliku tulemuse saavutamiseks lammutasime tellistest laevõlvi ja uksevõlvi. Sorteerisime lammutusest saadud tellised. Võtsime lahti seotiseta müürikivid ja vabastasime tööala. Seejärel taastasime ukse kohal oleva võlvkaare ja ladusime üles nurga ja katuse tugipostid ning lahtivõetud maakiviseinad. Kõik tellised on taaskasutatud ja puhastatud. Töö oli aeganõudev, kuid tulemus ja rahulolu on tagatud. Aude küla on üks müstiline ja hea energiaga paik Nissi vallas. Keeruga männid ja maa-alused jõed, vanad talukohad metsa servas. Sookurgede hüüded ja metsakohin. See on koht mida tasub hoida. Töö käigus sai taastatud allavajunud põranda osa. Immutatud talad toetuvad kividele ja vahel tänapäevane hüdroisolatsioon. Põrand sai sirge ja enam ei õõtsu. Pilte endisest olukorrastEndine olukord oli nukker ja pärssis elukvaliteeti. Aluspalk oli sisse valatud, hüdroisolatsioon puudus. Seetõttu oli palk ka kõdunenud ja oma olekult meenutas pigem käsna millest tuul läbi puhub. Kohati olid vundamendi vuugid tühjaks vajunud. Hiired ja nirgid käisid toas soojas. Meie tööde tulemusena said aluspalgid vahetatud, vundamendi pealispind tasandatud ja kohati juurde laotud ning hüdroisolatsioon paigaldatud. Hoone jääb ootama lisasoojustust ja välislaudist. Kaitseinglid aidauksel.
|
AutorTaastusehituse OÜ Archives
October 2021
Categories |